płyty CD
  YouTube
  Program
  Foto-galeria
   
  kontakt
               

(...) pozostaję pod największym wrażeniem waszego występu  (T.Kaban i H. Błażej),
biorąc pod uwagę wasze techniczne mistrzostwo i waszą muzykalność (...)       
 
Yehudi Menuhin – Londyn
 

Henryk BŁAŻEJ - flet

Jest koncertującym flecistą, absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fletu Prof. W.Chudziaka. Grę na flecie doskonalił pod kier.  J.P.Rampal’a   i J. Galway'a.
Koncertuje jako solista i kameralista na wszystkich niemal estradach Polski a także w 40 krajach Europy, Ameryki (Północnej i Południowej) oraz na Bliskim i Dalekim Wschodzie, występując m.in. w tak znanych salach koncertowych jak :  Wigmore Hall, St.Martin-in-the-Fields, Barbican Centre, Purcell Room, St.John Smith Square, Bing Theatre (Los Angeles), Carnegie Hall i Lincoln Centre  (New York), Salle de Gaveaux (Paris)... Jako solistka występował z orkiestrami symfonicznymi w Polsce a także  min. w Czechach, Chorwacji, Niemczech,  Słowacji, Hiszpanii, Francji,  Włoszech, na Ukrainie...

Brał udział w licznych krajowych i międzynarodowych festiwalach muzycznych  (Międzynarodowy Festiwal Muzyki w Łańcucie, Festiwal Mozartowski w Warszawie, Koday Festiwal w Kecskemet (Węgry), Chopin Festiwal w Miami na Florydzie, Międzynarod, Festiwal Muzyki w Korei, Festiwal Wirtuozów we Lwowie,  Międzynarodowy Festiwal w Douai...), uzyskując wysokie oceny recenzentów i muzyków. 
Nagrał  kilkadziesiąt godzin muzyki dla Polskiego Radia w Warszawie a także dla radia włoskiego, niemieckiego, angielskiego, amerykańskiego, koreańskiego, chorwackiego, słowackiego, austriackiego, czeskiego, BBC w Londynie i innych. Jego recitale wielokrotnie transmitowane były "na żywo" przez Polskie radio i Telewizję.  Jako solista i kameralista nagrał także wiele programów muzycznych dla Telewizji Polskiej. 

Posiada liczne nagrania płytowe,  ostatnie :   W.A.Mozart -  6 Sonat KV 10 -15,  *  „Polish favourites”  (utwory kompozytorów polskich XIX i XX w),  *  „F.Mendelssohn - Koncert podwójny d-moll”  *     „Solo and in duo"   * „Cantabile and Presto"   *  „Taste of Poland”   *  „Souvenir from France"

Prowadził też mistrzowskie kursy interpretacji muzycznej m.in. : w Miami  i  Los Angeles (USA)  a  także w Conservatory of Music w Londynie, w Catanii (Sycylia),  w Presovie (Słowacja),  w Osnabuck’u (Niemcy),  w Bergen (Norwegia)  i innych.
Wielokrotnie brał też udział w pracach jury międzynarodowych konkursów muzycznych m.in. w Neapolu, Povoletto, Agropoli...

W latach 1991-1995 był dyrektorem artystycznym Międzynarodowych Festiwali Muzyki w Sandomierzu a od 1994r jest współautorem  i dyrektorem artystycznym i organizacyjnym (wspólnie z Teresą Kaban) corocznych Międzynarodowych Festiwali Muzyki Odnalezionej w Tarnowie.

W 2016 r. otrzymał nagrodę Honorową Miasta Tarnowa za całokształt pracy artystycznej oraz został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.