OŻARÓW  / LASOCIN  
dn. 20.05.2018 r – godz. 12,15
Kościół Św. Michała Archanioła w Lasocinie

 

Duet gitar klasycznych
z Syrakuz (Italia)

Marcello CAPPELLANI
Roberto SALERNO
(Italia)

w programie pt.:
 

"Od Vivaldiego do Monti'ego"

Antonio Vivaldi
Concerto in Re maggiore
Allegro, Andante, Allegro

Anonim (XVI w. - Francja)
 Allemande
Dix huit basses dances (XVI w)

Luigi Boccherini
- Introduzione e Fandango -

Enrique Granados
- Danza spagnola n. 2 (Oriental)  - 

Manuel De Falla
-
Danza spagnola (Da “La vida breve”) -

Isaac Albeniz
-
Bajo de la palmera -
- Castilla (Seguidillas) -

Vittorio Monti
- Czardasz-

 

Roberto Salerno – gitar
ukończyl z wyróżnieniem  Konserwatorium im V. Bellini’ego w Palermo w klasie gitary Maestro S. Pirrello oraz  wydzial muzyki chóralnej i dyrygentury w klasie M. Ghiglione. Studia w/w uzupełnil o naukę kompozycji w mistrzowskich klasach kompozytorów  E. Sollimy, M. Betty i S.Bellassaia, których utwory wykonywał na koncertach  premierowych. Grę na gitarze doskonalił pod kierunkiem wybitnych gitarzystów m.inn  A. Diaz’a, A. Minella, O. Ghiglia, P. Romero i A. Ponce’a. Od 1985 roku prowadzi intensywną działalność koncertową, zarówno jako solista, jak i z różnymi zespołami kameralnymi i orkiestrami we Włoszech. Jako solista występował z recitalami w Argentynie, Belgii, Chorwacji, Japonii, Grecji, Hiszpanii, Meksyku i Watykanie oraz w Polsce. Często prowadzi mistrzowskie kursy gitarowe  we Włoszech, Belgii, Meksyku i Hiszpanii. W 2004 roku nagrał dla firmy „ Sonus” Cd z muzyką XX wieku, z przeznaczeniem na rynek muzyczny w  Azji.
Jest autorem wielu prac i artykułów oraz opracowań  utworów publikowanych przez wydawnictwo Eurarte. Jest docentem  w klasie gitary  w Instytucie Muzycznym S.M.S. -"P.Orsi" w Syrakuzach  oraz w Instytucie "Privitera" w Syrakuzach.

Marcello Cappellani – gitara
ukończył z wyróżnieniem  konserwatorium im."V. Bellini’ego w "Catanii Studia gry na gitarze kontynuował w Paryżu w '' École Normale de Musique Alfred Cortot „pod kierunkiem mistrza A. Ponce’a , uzyskując  najwyższe oceny i tytuły  "Diplôme d'Execution" i "Diplome Superieur d'execution".
W konserwatorium w Catanii uzupełnił swoje umiejetności m.inn o pedagogikę instrumentalną. Uczestniczył w mistrzowskich kursach gitarowych pracując pod kierunkiem mistrzów i wirtuozów gitary, takich jak: L.Calsolaro, A.Diaz, M. Colonna, T. Hopstock, E.Fisk, N.D'angelo, A.Ponce. Zdobył liczne pierwsze nagrody na krajowych i międzynarodowych konkursach gitarowych. Dał wiele recitali w ramach licznych festiwali muzycznych i serii koncertowych w największych włoskich miastach oraz  w Hiszpanii, Rumunii, Szwajcarii, Francji, Niemczech, Meksyku, Polsce. Jest pedagogiem gry na gitarze w Instytucie Muzycznym  I.C. „S. Lucia "w Syrakusach. Pełni także funkcję  przewodniczcego A.Gi.Mus-  Syrakuzy.

Duet gitar z Syrakuz  powstał pod koniec 2007 roku. Od tego czasu artyści zagrali ponad dwieście koncertów podczas prestiżowych festiwali muzycznych we Włoszech. Koncertowali także  w Hiszpanii (Festival de Musica L'Escala-Empúries –Girona, Encuentro Internacional de Guitarra Ciudad de Linares "Andres Segovia", w Fondazione " Andrès Segovia ", w Konserwatorium w  Ubeda),  w Niemczech( Neckar Musik Festival in Heidleberg und  Lichstein, Dreieicher Musiktage in Frankfurt…) .W roku  2013 roku odbyli tournée  po  Meksyku, występując na XXIII Festiwalu Internacional de Guitarra de Morelia w Teatro Ocampo, w Escuela de Bellas Artes de Tultepec (miasto Meksyk) oraz w VIII Międzynarodowym Festiwalu Gitarowym Ixtlahuaca ( otrzymali honorowe odznaczenia od tamtejszego uniwersytetu).

W 2014 roku koncertowali  min. w Rumunii ( Bukareszt oraz w Sali Ateneu z Orkiestrą Filharmonii Bacau "Mihail Jora") oraz  w Hiszpanii podczas  XXVII Edycji Festiwalu Muzycznego "Clasicos en Verano" w Madrycie. W 2016 roku koncertowali w Polsce podczas  XXVII Koncertów Letnich w Tarnowie  . Rok 2018  rozpoczęli od koncertów  z orkiestrą Mołdawii Narodowej w Kiszyniowie. Prowadzą liczne klasy mistrzowskie we Włoszech i za granicą. Często zasiadają  w jury krajowych i międzynarodowych konkursów gitarowych. Niedawno nagrali w duecie  kolejna płytę CD pt  "Tańce i wariacje"