`

20.05.2019 r.  godz. 18,00
Bielsko-Biała :  Muzeum Zamek Książąt Sułkowskich

Recital wokalny:
Klaudia Tandl - mezzosopran
Gisela
Jöbstl - fortepian 
(Austria) 

 

 

c

Klaudia Tandl - mezzosopran
Gisela
Jöbstl - fortepian 
(Austria) 


PROGRAM
:
 

Franz Liszt (1811-1886)
- Du bist wie eine Blume (Heinrich Heine)
- Am Rhein im heiligen Strome S272/2 (Heinrich Heine)
 

Clara Schumann (1819-1896)
- Sie liebten sich beide op.13/2 (Heinrich Heine)  
- Ich stand in dunklen Tr
äumen op.13/1 (Heinrich Heine)

Franz Schubert (1797-1828)
- Nacht und Träume D.826 (Matthäus von Collin)
- Der Zwerg D.771 (Matth
äus von Collin)

***

cile Chaminade (1857-1944) 
-
Chanson tristes (Joseph Rochaïd)
-
L‘anneau d‘argent (Rosemonde Gérard)
- Nice-la-belle (Auguste Marin)

Lili Boulanger (1893-1918)
- Reflets (Maurice Maeterlinck)

Pauline Viardot (1821-1910)
- Solitude VWV 1044 (Edouard Turquety)
- Chanson de la pluie VWV 2002 (Richard Pohl)

***

Edvard Elgar (1857-1934)
- Sea pictures op.37
- Sea slumber song (Roden Noel)
-
In Haven (Capri) (Caroline Alice Elgar)
-
Sabbath morning an the sea (Elizabeth Barrett Browning)
-
Where corals lie (Richard Garnett)

 


 

Klaudia Tandlmezzosopran i Gisela Jöbstl fortepian  są laureatkami międzynarodowych konkursów muzycznych, są wysoko cenionymi wykonawczyniami promującymi twórczość kobiet XIX i XX wieku.
Klaudia Tandl - mezzosopran ukończyła kończyła z najwyższym wyróżnieniem wydział wokalny na University of Music and Performing Arts  w Graz. Swoje umiejętności uzupełniała na Mistrzowskich studiach wokalnych u wybitnych specjalistów śpiewu  Ch. Whittlesey i R. Heimann’a.
Uczestnicząc w specjalnych warsztatach muzycznych dla rokujących  sukcesy talentów doskonaliła się pod  kierunkiem najwybitniejszych śpiewaków europejskich (Elly Ameling, R. Holl’a, Ann Murray, A.Luz, B. Steinberger, B.Fassbänder, Ch.Ludwig, O.Bär’a, A. Schmidt’a, W.Rieger’a, H. Deutsch’a, J. Drake i R. Vignoles’a).
Klaudia Tandl czuje się świetnie zarówno w repertuarze operowym jak i koncertowym.. Od  kilku lat tworzy duet wokalno- fortepianowy z Gisela Tandl.
Artystki zdobyły wiele nagród i wyróżnień na międzynarodowych konkursach i festiwalach muzycznych. Najważniejsze z nich to :
- III nagroda na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym ( Stuttgart 2018,)
- III nagroda na Międzynarodowym Konkursie F. Schuberta ( Dortmund 2018)
Z nagrodami i wyróżnieniami duet  Klaudia Tandl – Gisela Jöbstl wrócił także z prestiżowych festiwali muzycznych (Schubertiade Atzenbrugg, Junge Schubertiade Wien, Wiener Konzerthausreihe , Geburtshaus Hugo Wolf Reihe,  Konzertreihe Sul Palco).
W roku  2018 Klaudia Tandl odniosła duży sukces śpiewając partię Annio podczas „Operowego Lata” w  Bad Aibling, pod dyr.  Ch. Apostolu  oraz w „La Clemenza di Tito” W.A. Mozarta.
Na swym koncie  ma  liczne nagrania. Jej ostatnia płyta CD z 2018 r. wydana  przez prestiżową  Zeit-Ton Edition ORF jest muzycznym portretem kompozytora Christopha Renhart’a.
Po jednym z koncertów recenzent muzyczny napisał „Głos Klaudii Tandl wyróżniał się miękko z wyrazistością tekstu, elastycznością i dowcipem"
Specjalne rekomendacje wybitnych śpiewaków   (A. Schmidt’a, W.Rieger’a, H. Deutsch’a) umożliwią Klaudii  w kwietniu br debiut w słynnej  Sali Musikverein w Wiedniu. Wystąpi tam jako solistka słynnego z Ensemble Kontrapunkte pod dyr. Petera Keuschnig’a. Pieśni    z cyklu „Farben des Mohns”, za wykonanie których Klaudia zdobyła główną nagrodę będzie można usłyszeć na wspomnianym koncercie z udziałem kompozytora w roli pianisty.
W duecie z Giselą Jöbstl koncertuje w całej Europie prezentując bardzo zróżnicowany repertuar. Ich koncerty kończą się licznymi bisami.


Gisela Jöbstl
fortepian  -  naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 5 lat. Studia pianistyczne oraz  naukę gry na skrzypcach kontynuowała w Konserwatorium w Klagenfurt (u profesorów E. Feodoroff i Sae-Won Suh), które ukończyła z I nagrodą.
Swoje umiejętności doskonaliła na Uniwersytecie  Muzyki i Sztuki w Wiedniu, w klasie prof. A. Cox’a. Z wyróżnieniem ukończyła Mistrzowskie Studium Pianistyczne Uniwersytetu Muzycznego w Graz (w klasie J. Drake). Pianistyczne umiejętności doskonaliła podczas specjalnych warsztatów muzycznych dla wybitnie uzdolnionych pianistów pracując pod kierunkiem wybitnych wirtuozów (R. Vignoles’a, R.Holl’a, H. Deutsch’a, B. Steinberger’a, W. Rieger’a, O. Bär’a, A. Murray). Jest stypendystką Oxford Residential Lieder Masterclass, Schubert Instituts oraz Baden - Wien.
Od lat specjalizuje się w  wykonawstwie muzyki kameralnej tworząc duet wokalno-fortepianowy z Klaudią Tandl.
Jako duet, artystki zdobyły wiele nagród i wyróżnień na międzynarodowych konkursach i festiwalach muzycznych. Najważniejsze z nich to :
- III nagroda na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym ( Stuttgart 2018,)
- III nagroda na Międzynarodowym Konkursie F. Schuberta ( Dortmund 2018)
Z nagrodami i wyróżnieniami artystki wróciły także z koncertów w ramach prestiżowych festiwali muzycznych (Schubertiade Atzenbrugg, Junge Schubertiade Wien, Wiener Konzerthausreihe , Geburtshaus Hugo Wolf Reihe,  Konzertreihe Sul Palco).
Koncertują w całej Europie. Posiadają duży i bardzo różnorodny repertuar.