17.05.2019 r.  godz. 18,00
Cieszyński Ośrodek Kultury - Dom Narodowy, Cieszyn, Rynek 12
 

Andjela Bratić - flet
Nikola Cvetković – fortepian
(Serbia)


 

Andjela Bratić - flet
Nikola Cvetković – fortepian
(Serbia)

P R O G R A M:

 

Robert Schumann (1810-1856)
- Tri romase op. 94 -

Theodor Verhey (1848-1929)
- Suite for flute and piano op. 60 -
Dance Exotique, quasi Menuet
Contemplation
Caprice Espagnol

Jules Mouquet (1867-1946)
- Sonata " La Flute de Pan"

Pan et les bergers
Pan et les oiseaux
Pan et les Nymphes

Maurice Ravel (1875-1937)
- Pavane na śmierć zmarlej infantki -

Antonio Bazzini  (1818- 1897) 
- Rondo des Lutins -

 Andjela Bratić - flet

Jest jedną z najlepszych flecistek w Serbii. Muzyczne czasopismo “Musica classica” uznało ją za najlepszą artystkę roku 2014 w Serbii.
Ukończyła Akademię Muzyczną w Belgradzie. Swoje studia uzupełniala w Niemczech w  Wyższej Szkole Muzycznej w  Mainz, które ukończyła otrzymując tytul  solistki. Stypendium Austriackiego Ministerstwa Kultury i Nauki umożliwiło jej  specjalistyczne kursy w Wiedniu u  profesora i solisty Filharmoników Wiedeńskich – D. Flury.
Andjela Bratic jest laureatką licznych konkursów muzycznych (  International Festival in Fivicano we Wloszech – I nagroda,  oraz I nagroda w kategorii duetow  w r. 2003)
Jako solistka koncertowala z następującymi orkiestrami symfonicznymi I kameralnymi : “  Ho Chi Minh City” w Wietnamie, “Vidin” w Bułgarii,   Serbską  RTV orkisetrą, Nis symphony orchestra,  Nis Academic  Orchestra , “Imperio” , “Concertante”,  Symfoniczną orkiestrą Czarnogóry,oraz z   “Sinfoniettą  di Udine” , “Virtuosi  di Praga”,  “Prague soloists”, “Banja Luka Philharmonic Orchestra…... Brała udział w wielu Festiwalach muzycznych  w Serbii  (Guitar Art, NIMUS, Tisin Svet, Constantinus, Mokranjcevi Dani) , Czarnogórze (Barski ljetopis, Days of the Music, Espressivo, Days of a Chamber music), Słowenii  (Spectrum) , Bosni (Sarajevo winter), Spring festival –Zenica.
Daje  mistrzowskie lekcje  nauki gry na flecie w Serbii, Grecji, Czarnogórze, Rumunii, we Wloszech, Płd Korei.
Z solowymi recitalami występowała w wielu krajach Europy i nie tylko ( Niemcy, Hiszpania, Włochy, Szwecja, Grecja, Austria, Francja, Czechy, Rumunia, Węgry,  USA, Wietnam, Płd  Korea, Japonia, Słowenia, Bośnia, Czarnogóra, Macedonia…).
W roku 2010 jako flecistka orkiestry  “Mozarteum“ w Salzburgu  koncertowala  w wielu miastach  Niemiec i Austrii..
Na przełomie  roku 2012  i  2013  z  „Strauss Festival Orchestra“ odbyła długie tournee po Hiszpanii gdzie koncertowala w renomowanych salach m.inn :  „Palau de la Musica“, „Gran Theater Liceu“, „Auditorio de Barcelona“, „Auditorio de Madrid“.
W 2011 r otrzymala   stypendium “Myrna Brown” i  uczestniczyla w 39. NFA Konwencji Fletowej w  Charlotte (USA).
W 2013  dala recital w Millennium Stage w „Kennedy Center“ w Waszyngtonie.
Andjela Bratic jest członkiem  kwimtetu  „The soloists of Nis“ i kwartetu  “Chamber banda”.
Posiada nagrania radiowe  ( SAT1 w Niemczech,  Narodowego Radia i Telewizji Serbii-RTS,  Radia I Telewizji Czarnogóry  -RTCG, , Radia Belgrad, TV w  Nis, Radia Szwecji, TV w Czarnogórze). W 2016 roku nagrala płytę CD “Fantasy”.
Jest profesorem fletu na Wydziale Sztuki Uniwersytetu w Nis ( Serbia).  

Nikola Cvetković – pianista
Studiował grę na fortepianie  w Wyższej Szkole Muzycznej w Nisu a potem w  Instytucie Muzyki i Sztuki, otrzymując tytuł - Master’s degree – jako pianista -solista.
Jeszcze podczas studiów uczestniczył w licznych konkursach muzycznych  w Serbii zdobywając nagrody i wyróżnienia.
Nikola koncertuje jako solista i kameralista. Odbył tournees m. inn po Czarnogórze, Bośni i Hercegowinie, Macedonii, Portugalii, Rosji oraz Kanadzie, Katarze, Ukrainie i Łotwie.
Pasjonuje się różnymi stylami muzyki współczesnej  także Pop, Jazz i Rock koncertując w założonych przez siebie zespołach. Jest bardzo aktywny na You Tube gdzie regularnie zamieszcza materiały ze swoich koncertów.
W 2017 roku , w porozumieniu ze znanym  w Szwecji zespołem ‘Katatonia”  wydał solowy album pt.‘’Nikola Cvetkovic Plays KATATONIA”  (kolekcja najpopularniejszych światowych „hitów” w nowej interpretacji ), który otrzymał doskonałe recenzje krytyków muzycznych i publiczności w różnych krajach świata.
W styczniu 2019 Nikola nagrał kolejny album solowy pt. ‘’IN RETROSPECT’’ zawierający oryginalne kompozycje inspirowane muzyką kompozytorów zarówno epoki klasycyzmu jak również  kompozytorów współczesnych i jazzowych.
Oprócz działalności koncertowej jest pedagogiem na wydziale Sztuki  Uniwersytetu w Nisu w dziedzinie instrumentów dętych.