NOWY SĄCZ  -  dn. 23.05.2019 - godz. 18,oo 
Reprezentacyjna Sala Ratusza, Rynek Gł.

Recital wokalny:
Rosa MATEU
- sopran
Anna FERRER
-  fortepian
(Hiszpania)

 

 

Rosa MATEU - sopran
Anna FERRER
-  fortepian
(Hiszpania)
 

P R O G R A M :

"Pieśni katalońskie, hiszpańskie i zarzuele"

E. Morera (1865-1942)  -   Cançons de carrer
Clavell del balcó
Ai Marguerida
Estel del demati

            E.Granados  (1867-1916)    -   Callejeo
El tra la la y el punteado
El majo discreto
 El majo timido
Canto gitano
No lloreis ojuelos

I.Albéniz (1860-1909)    -    Canciones Italianas
Barcarola
Il tuo sguardo
T’ho riveduta in sogno

 
M. de Falla (1876-1946)   
 -    Siete Cancione Populares Españolas         
El paño moruno
Seguidilla murciana
Asturiana
Jota
Nana
Canción
Polo

F.Obradors (1897-1945)   -     Del Cabello más sutil

G.Jiménez (1854-1923)   -    De la Zarzuela La Tempranica
Sierras de Granada

F. A. Barbieri (1823-1894)    -   De la ZarzuelaEl barberillo de Lavapiés 
La Canción de la Paloma

 

Rosa MATEU - sopran, urodziła się w Vilassar de Mar k Barcelony. Studiowała  w Conservatorium de Musica del Liceu w Barcelonie pod kier. Carmen Bustamante.  Swoje umiejętności doskonaliła u wybitnych mistrzów śpiewu (Lorraine Nubar i Daltona Baldwin. )
Rosa Mateu jest ceniona za ekspresję wykonania i wyjątkowy tembr głosu.  Niespotykana muzykalność pozwala jej z łatwością adaptować  różne style muzyczne i przyjmować bardzo zróżnicowane role.  Jej koncerty w  Europie,  Rosji, USA  i w Płd.  Ameryce  były bardzo wysoko oceniane zarówno przez publiczność jak i krytyków muzycznych. Obecnie specjalizuje się w recitalach złożonych z pieśni oraz w spektaklach operowych.  Znana jest z wyjątkowych interpretacji pieśni hiszpańskich i katalońskich. Była pierwszą wykonawczynią utworów wokalnych skomponowanych przez młodych twórców (Valls,.Turull, Humet, Gols, Guinovart, Mesa, Turull).  Jej łatwość uczenia się oraz mocny głos umożliwiły jej przyjęcie różnych ról w operach (min. Condesa de Almaviva"  w Le Nozze di Figaro, "Donna Elvira" w Don Giovanni, "Giovanna Seymur" w Anna Bolena ,"Violetta"w operze  Traviata, "Santuzza" w Cavalleria Rusticana…).  
W Teatrze Wielkim w Barcelonie śpiewala główne role w : "Prilepa" w Damie  Pikowej, "Flora" w operze  Traviata.  Na specjalne i osobiste  życzenie  Xavier’a  Montsalvatge  wystąpila  w premierowym przedstawieniu opery BABEL 46.
Niedawno wróciła z koncertów w Rosji  gdzie  śpiewala partię "Micaela" w operze Carmen G. Bizeta.  Dala też specjalny concert muzyki hiszpańskiej  w Saint Petersburgu. Uczestniczyła w wielu koncertach dedykowanych pamięci katalońskiemu kompozytorowi Xavier’owi Montsalvatge odbywających się we Wloszech, USA, na Ukrainie, w Kolumbii.
Ma duży repertuar  z udzialem orkiestry symfonicznej. Występowala m.inn. w "Invocaciones al Crucificado" Xavier’a  Montsalvatge,  II I IV Symfonii G. mahlera,  XIV Symfonii D. Szostakowicza, w Requiem  zarówno W.A. Mozarta  jak  i  G. Verdi’ego . W Hiszpanii koncertowala w wielu prestiżowych salach koncertowych (Auditorio Nacional de Madrid, Palau de la Musica Catalana, Auditorio de Oviedo…). Ostatnio  wspólnie z Jaume Aragall  I orkiestrą symfoniczną  Teatru Wielkiego w Liceu  wystąpiła z ariami I duetam operowymi. Wielokrotnie  koncertowala Nowym Yorku  min. uczestnicząc w światowych premierach “Invocaciones al Crucificado” Xavier’a Montsalvatge. Dała również specjalny concert pieśni
 Xavier’a  Montsalvatge´s  w  Elebash Recital Hall.
Popularyzuje utwory kompozytorów  katalońskich, ostatnio w specjalnym recitalu w New York´s Florence Gould Hall.

ANNA FERRER fortepian
Anna Ferrer urodziła się w Gironie w niezwykłej rodzinie muzyków (kontynuuje tradycje muzyczne jako 5-te pokolenie). Studiowała pianistykę  i kameralastykę w konserwatoriach Girony i Barcelony, które ukończyla z wyróżnieniem. SWoje umiejętności doskonalila pod kierunkiem takich mistrzów jak :  Emmanuel Ferrer, Roberto Bravo, Edith FICHER, Paul Badura-Skoda i Luiz de Moura Castro, Aquiles delle Vigne.
Koncertowala z renomowanymi artystami takimi jak: I.Frolov, G. Winischhofer, C.Arimany A. Adorján, M. Larrieu, M.Mercelli, G.Nova, T. Huillet, E. Mantu A. Ploquin. I wokalistami :.G.Mirela Zafirir, G.Manci, R.Mateu .Jako solistka koncertowala z orkiestrami : Orkiestra Kameralna Bukareszcie, Orkiestra Kameralna A.Vivaldiego w Paryżu, Orkiestrą Symfoniczną A.Rubinsteina, Orkiestrą kameralną w Moskwie, Orkiestrą Symfoniczną  w Toruniu , Orkiestrą Tureckiej Państwowej Filharmonii ,Kammerata Mediterranea, Orkiestrą KameralnąL'Empordà etc.
Grała koncerty w wielu krajach Europy i Azji,biorąc udział  
w najbardziej prestiżowych festiwalach muzycznych.
Posiada nagrania radiowe i telewizyjne dla : TV3, TV2, Canal Sur, TDC TV Mediterraneo, TV Galicja, Catalunya Radio, Radio Nacional ,Radio w Bukareszcie, Radio Novi Sad oraz dla rozgłośni niemieckich.Jej  koncerty były transmitowane „na żywo“. W 2009 roku nagrała z
G. Winischhoferem w Wiedniu płytę poświęconą P.Sarasate.
Od 12 lat jest pedagogiem fortepianu i kameralistyki oraz kierownikiem katedry fortepianu i kameralistyki.. Kilkoro jej studentów otrzymało nagrody na różnych międzynarodowych konkursach pianistycznych. Jest członkiem jury konkursu Internacional de Piano Skriabina we Włoszech, Internacional de Piano Nueva w Akropolu, konkursu  w Madrycie i Konkursu laureatów pierwszych nagród za interpretację  Premi d'Interpretació d'Alcoy.
Ponadto, jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w L'Escala-Empúries, Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w S'Agaró oraz cyklu „Lyrical Wiosna” i „Chamber Music” w Gironie.
Prowadziła wiele kursów mistrzowskich współpracując z pianistą Luizem de Moura Castro.