SKIERNIEWICE  
 dn. 24.05.2018 r - godz. 18,oo  
Muzeum Historyczne Skierniewic, ul. Batorego 64 J

"DUO FORTECELLO"
Anna Mikulska - wiolonczela
Philippe Argenty - fortepian

Krakowianka przy wiolonczeli i Katalończyk z granicy Francusko-Hiszpańskiej przy fortepianie, Anna Mikulska i Philippe Argenty, postanowili przedstawić swoje korzenie muzyczne, jak również te pochodzące z wielu innych kultur. Duo Fortecello faktycznie je « przedstawia » ponieważ nie tylko gra muzykę klasyczną opartą na melodiach ludowych, ale także opowiada w trakcie koncertów anegdoty na temat każdego utworu, kompozytora, czy narodowości. Koncert « klasyczny » wychodzi ze swych sztywnych barier na spotkanie publiczności – każdy słuchacz, nie tylko ten który ma w zwyczaju słuchanie klasyki, odkrywa na nowo pokrytą kurzem muzykę, która byłam pisana ku przyjemności i wzruszeniu. Ta muzyka pop dziewiętnastego i dwudziestego wieku przenosi słuchaczy z kraju do kraju, z kontynentu na kontynent. Muzyk we fraku okazuje się być mniej surowy niż można by go o to posądzać a brodaci kompozytorzy stają się bliscy jak sąsiedzi...
W swojej czwartej już « Podróży dookoła świata z wiolonczelą i fortepianem » Duo Fortecello zaprasza na wirtuozowską podróż po Francji, Polsce, Hiszpanii, Argentynie, Czechach, Izraelu i Rosji dzięki nutom zapisanym ręką kompozytorów znanych oraz tych zapomnianych. Absolwenci jednych z najbardziej prestiżowych akademii muzycznych w Europie, Anna i Filip, prezentują wizję wymiany kulturowej zarazem kosmopolityczną jak i zapierającą dech w piersiach.
 

PROGRAM:

Clauda Debussy
- Dziewczyna o włosach jak len,
- Światło księżyca

Fryderyk Chopin
- Sonata g-moll Op 65 - cz. I  (Allegro Moderato)

Dawid Popper
- Rapsodia Węgierska

Tekla Badarzewska
- Modlitwa dziewicy

Bela Bartók
- Tańce rumuńskie

François Servais
- Fantazja na temat dwóch pieśni rosyjskich

 

 Anna Mikulska
- wiolonczela

rozpoczyna naukę gry na wiolonczeli w wieku 6 lat w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im.M.Karłowicza w Krakowie. W 2005 roku zostaje przyjęta na Akademię Muzyczną w Krakowie do klasy Profesora Zdzisława Łapińskiego. W 2007 roku studiuje równolegle w presiżowej École Normale de Musique w Paryżu w klasie Profesora Paula Julien gdzie następnie otrzymuje Diplôme d'Enseignement Superieur.
W 2010 roku kończy z wyróżnieniem swe studia z tytułem Magistra Sztuki w dziedzinie « wiolonczela ».
Wzbogaca swój rozwój artystyczny na master classach takich wiolonczelistów jak Anner Bylsma, Frans Helmerson, Tomasz Strahl, czy Tchaba Onczay.
W 2005 roku gra jako solistka z Orkiestrą Symofniczną Akademii Muzycznej w Krakowie oraz z Młodą Filharmonią Krakowską. Czynnie uczestniczy też w muzyce kameralnej – jest członkiem kwartetu smyczkowego Cracow Royal Quartet (płyta w 2007 roku) a w 2009 roku zakłada Quatuor Volubilis z którym gra do dzisiaj.
W 2010 roku Anna Mikulska zostaje zaproszona do orkiestry słynnego skrzypka Nigela Kennedyego, « Orchestra of Life » z którą odbywa tournée po Niemczech, Anglii i Francji z blisko 50 koncertami  w największych salach Europy takich jak Filharmonia w Berlinie czy Royal Albert Hall.
Od 2012 roku jest członkiem wielu zespołów muzyki kamerlanej jak i tanga argentyńskiego – Duo Fortecello, Trio Gatti, NonStop Tango Trio oraz Duo Fortecello and Guests, z którymi czynnie koncertuje głównie we Francji i Hiszpanii.
Część swojej pracy Anna Mikulska poświęca organizacji festiwali - « Festival Itinérant et Permanent les Clés du Classique », « Saint Savin Piano & Master Classes Festival », « Concerts aux Châteaux » oraz « Jeudis du classique à Montmorillon ». Jest również dyrektorem artystycznym stowarzyszenia muzycznego Les Clés du Classique od 2015 roku. Od 2017 roku jest członkiem biura festiwalowego Festiwalu Pablo Casalsa w Prades.

Philippe Argenty - fortepian
Po swych pianistycznych początkach w szkole muzycznej Communauté de Communes Pyrénées Cerdagne w klasie Christine Bonet Chapuis, Philippe Argenty kontynuuje swą edukację w konserwatorium regionalnym w Perpignan pod okiem Marie Christine Guichot. W 2003 wyjeżdża do Paryża aby całkowicie poświęcić się fortepianowi. W 2005 roku, po dwuletnim kursie przyspieszonym zostaje przyjęty do Conservatoire Supérieur de musique du Liceo de Barcelone gdzie studiuje przez 6 lat w klasie Profesora Stanislava Pochekina. Dyplom „Piano Performance” oraz najwyższa ocena za wykonanie drugiego Koncertu Fortepianowego Franza Liszta na fortepian i orkiestrę wieńczy te studia w 2011 roku. 
Philippe uczestniczy w wielu master classach u wielkich profesorów takich jak Jacques Rouvier, Oxana Yablonskaya, Jean Bernard Pommier, Felix Gottlieb, Joaquin Soriano...W 2005 roku wygrywa drugie miejsce w Grand Concours International de Piano de Paris w sali Cortot.

Od 2004 roku Philippe Argenty koncertuje we Francji, Włoszech, Norwegii, Czechach, Hiszpanii, Andorze i na Węgrzech jako solista i kameralista. Inauguruje między innymi 36. Festiwal w Hix w 2005 roku. W 2011 roku bierze udział w tournée orkiestry „ConjuntXXI” grając jako solista drugi Koncert Fortepianowy Franciszka Liszta. W wachlarzu jego zespołów kamerlanych znajdują się między innymi Duo Fortecello, NonStop Tango Trio, kwintet z kwartetem smyczkowym, sekstet z kwintetem dętym Sauk oraz Duo Fortecello and Guests.
Obecnie poświęca znaczną część swojej pracy organizacji festiwali - « Festival Itinérant et Permanent les Clés du Classique », Saison « Musiques en Clain », « Saint Savin Piano & Master Classes Festival », « Concerts aux Châteaux » oraz « Jeudis du classique à Montmorillon ». Jest również dyrektorem artystycznym stowarzyszenia muzycznego Les Clés du Classique od 2008 roku.