Tarnów, Ratusz

Edycje
 
I 1994 XVI 2009
II 1995 XVII 2010
III 1996 XVIII 2011
IV 1997 XIX 2012
V 1998 XX 2013
VI 1999 XXI 2014
VII 2000 XXII 2015
VIII 2001 XXIII 2016
IX 2002 XXIV 2017
X 2003 XXV 2018
XI 2004 XXVI 2019
XII 2005    
XIII 2006    
XIV 2007    
XV 2008    


Tarnów, Sala Lustrzana

 


Międzynarodowy Festiwal Muzyki Odnalezionej
jest jedynym festiwalem w świecie, prezentującym zapomniane i odnalezione utwory kompozytorów polskich i obcych. Odbywa się nieprzerwanie od 1994 roku w Tarnowie oraz kilkunastu miejscowościach Polski Południowej. Podczas koncertów festiwalowych prezentowane są utwory symfoniczne i kameralne,  które zapomniane przeleżały w rękopisach i starodrukach dziesiątki a czasem setki lat. Odnajduje się je dzisiaj w archiwach muzeów, klasztorów, pałaców, zamków… a także w zbiorach prywatnych. Spośród wielu  utworów o różnej wartości artystycznej przedstawiane są kompozycje wyjątkowo cenne dla kultury narodowej i historii muzyki. I tak podczas poprzednich festiwali swoje premiery po latach miały utwory znalezione m.in. w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie, w Narodowej Bibliotece Muzycznej w Pradze, w Berlinie, w Wiedniu, w królewskim pałacu w Casercie (k/Neapolu), w Brukseli,  w Muzeum Okręgowym w Tarnowie, w klasztorze S. Benedyktynek w Staniątkach, w Ławrze Kijowskiej a także w prywatnych zbiorach w zamkach  Kornwalii,  Szkocji, Anglii … 
Podczas koncertów festiwalowych rozbrzmiewała muzyka absolutnie różnorodna. Można było usłyszeć m.in.  nieznaną dotąd muzykę królewskiego Wawelu, pisaną na potrzeby władców polskich a także  odnalezione perełki starocerkiewnych śpiewów liturgicznych z Ławry Kijowskiej. Prezentowane były też dziecięce utwory ze szkicownika W.A Mozarta oraz jego ojca Leopolda a także kompozycje austriackiego Cesarza Leopolda I, któremu Jan III Sobieski pospieszył z odsieczą pod Wiedeń. Dużym zaskoczeniem były nieznane "Improwizacje ze szkicownika weselnego” – A.Brucknera  a także dotąd nie wykonywane fortepianowe sonaty F. Mendelssohna. Swoją prapremierę po latach miała salonowa muzyka dynastii Ogińskich a także fortepianowe dzieła włoskich mistrzów opery (Pucciniego, Verdiego, Leoncavallo, Belliniego…). Ciekawe okazały się pieśni Karola Stohla znalezione w Muzeum Okręgowym w Tarnowie oraz utwory napisane specjalnie dla Napoleona Bonaparte. Do niewątpliwych perełek trzeba zaliczyć  Seikilovą pieśń z nagrobka w Trailleis w Azji Mniejszej” (pochodzącą z  III w) a wykonaną przez słowacki zespól muzyki dawnej „Musa Ludens”. Jedno z naszych ostatnich odkryć to utwór I.F. Dobrzyńskiego - na flet i fortepian pt. "Introdukcja i wariacje" napisane na temat pieśni "Witaj Maj, 3-ci Maj".
Dzięki  temu, że  festiwalowe koncerty odbywają się we wspaniałych zabytkach kilkunastu miejscowości Polski Południowej, prezentowana muzyka  może współgrać  z architekturą wnętrz do których była pisana. Cieszymy się, że dzięki  festiwalowym prezentacjom  wiele odnalezionych utworów zdobywa powoli sale koncertowe Europy a także odzyskuje  należne im miejsce w historii muzyki.  Wiele z nich zostało też po raz pierwszy zarejestrowane przez polskie i zagraniczne rozgłośnie radiowe i telewizyjne a także wydane na płytach CD. 

W latach 1996-2002 honorowy patronat nad Festiwalem objął  Prezydent RP Pan Aleksander Kwaśniewski, który zaszczycił swoją obecnością inauguracyjny koncert VII Festiwalu w Tarnowie w roku 2000. 
                                                Serdecznie zapraszamy na koncerty 
                                                                                                                    
Teresa KABAN  i  Henryk BŁAŻEJ
                                                                                                                                         Dyr. Festiwalu
 

 


Miasta,
w których odbywały się koncerty festiwalowe


TARNÓW
Bełchatów
Bielsko-Biała
Bochnia
Brzesko
Dąbrowa Górnicza
Dąbrowa Tarnowska
Dębno
Gliwice
Imielin
Jarosław
Kraków
Narol
Nowy Sącz
Oblęgorek
Ostrowiec Św.
Ożarów
Pilzno
Przeworsk
Piotrków Tryb.
Racibórz
Radomsko
Rybnik
Rytwiany
Siemianowice Śl.
Skierniewice
Sosnowiec
Szczepanów
Świętochłowice
Tarnobrzeg
Trzebinia
Tuchów
Tychy
Wieliczka
Wieluń
Wiśnicz Nowy
Wojnicz
Zawada