1. pl
  2. en

Tarnów, dn. 18.07.2021 r. - godz. 18,00

Sala Koncertowa Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie

ul. Lippóczy'ego 4

"CALLIOPE Duo” powstało w 2002 roku. Nazwa duetu nawiązuje do greckiej muzy Calliope. Artyści koncertowali podczas znaczących festiwali muzycznych (Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej w Böblingen, „Havelländische Musikfestspiele”, „Più Piano” we Włoszech, „Festival de Música Sant Pere de Rodes” w Hiszpanii, „Chopin Associatie” Vlaanderen VZW”, „InnaMORAti della musica” w Avellino, „Stadione Concertistica Melodica” w Ragusie, „I martedì di Musicarte” w Villa Rospigliosi, w Lyonie na festiwalu „Musique en Franc Lyonnais oraz w „Interfest Bitola” w Macedonii Północnej ….).

W 2019 roku duet otrzymał zaproszenia na koncerty z Filharmonii Sibiu (Rumunia), z Wiednia i Girony.. Repertuar duetu obejmuje utwory od baroku po muzykę współczesną. Pierwsza płyta duetu powstała w 2007 roku. W 2010 roku ukazała się kolejna płyta z twórczością berlińskiego kompozytora Maxa Doehlemanna. W 2010 roku Sarah i Artashes Stamboltsyan zainicjowali organizację koncertów muzyki kameralnej „Calliope”, której celem jest promocja utalentowanych młodych muzyków i muzyki współczesnej.

 

Artashes Stamboltsyan - skrzypek, członek orkiestry w Vogtland Philharmonic Greiz / Reichenbach. Urodzony w Armenii, studiował dyrygenturę oraz grę na skrzypcach w Państwowej Akademii Muzycznej „Komitas” w Erewaniu.

Był współzałożycielem i koncertmistrzem orkiestry kameralnej Akademii. Jako student zdobył II nagrodę w ogólnokrajowym konkursie Armenii. Karierę muzyczną kontynuował, studiując dyrygenturę chóralną na Uniwersytecie Muzyki i Teatru w Hanowerze. Brał udział w Mistzrowskich Kursach Dyrygentury Orkiestrowej w Auerbach”. Artashes Stamboltsyan występował jako solista i dyrygent z różnymi orkiestrami, w tym z Seelze Chamber Orchestra w ramach” Seelzer Summer Serenade”, Gehrdner Chamber Orchestra i Vogtland Philharmonic w Greiz / Reichenbach. Od stycznia 2011 prowadzi Chór Kameralny Zeulenroda. W lutym 2010 roku był dyrygentem musicalu „The Ghost of Canterville” J.M. Michela. W 2012 roku A. Stamboltsyan dyrygował operą dla dzieci „Smok z Czarnej Góry” U. Firke, a w 2015 roku opery „Der Froschkönig”. Od 2015 roku prowadzi „Młodą Orkiestrę Symfoniczną” Szkoły Muzycznej Vogtland. Koncerty z licznymi zespołami kameralnymi - Calliope Duo, Neuberin Trio, Quartett 21 - uzupełniają jego różnorodną działalność artystyczną.

Sarah Stamboltsyan - (pianistka) ukończyła z wyróżnieniem studia gry na fortepianie i kameralistyki w Akademii Muzycznej „Komitas” w Erewaniu w Armenii. Swoje umiejętności doskonaliła w Hanowerskiej Wyższej Szkole Muzyki i Teatru u prof. W. Krainewa..

Odbyła też praktykę w dziedzinie muzyki sakralnej na Uniwersytecie Muzyki Kościelnej w Dreźnie. Brała udział w kilku mistrzowskich kursach fortepianowych m.inn w „Bach Interpretation” w klasie prof. W. Blankenheima w Saarbrücken, w wyniku których razem z Vogtland Philharmonie, nagrała płytę CD wykonując Koncert klawesynowy D-dur J. S. Bacha (dyrygent: S. Fraas). Z tym koncertem wystąpiła również w Chicago (USA). Kolejne płyty CDs nagrała w 2007 i 2010 roku już jako pianistka Calliope Duo. W 2015 roku nagrała „Das Hohe Lied der Liebe” R.Stillera na sopran i fortepian, skomponowanego z okazji jubileuszu chóru Kantata Greiz. Współpracowała z takimi dyrygentami jak Jiří Malát, Doron Salomon, GMD Stefan Fraas.. Jako solistka i kameralistka gra koncerty na fortepianie, klawesynie i organach..W latach 2001-2005 występowała jako solistka w wydarzeniach pt. : „Noc Bacha od ósmej do północy” w Greiz. Koncertowała również z Drezdeńskim Kwintetem Smyczkowym w Frauenkirche (Drezno), z Mannheim Chamber Orchestra w ramach Hambach Castle Concerts, , z Folkwang Chamber Orchestra w Essen. Jako solistka Vogtland Philharmonic koncertowała w USA, Turcji, Hiszpanii … Sarah Stamboltsyan jest członkiem Calliope Duo oraz Neuberin Piano Trio i Trio Frauenrausch. Jest założycielem i dyrektorem artystycznym koncertowej serii muzyki kameralnej pt „Calliope” oraz dyrektorem zarządzającym KammerMusikWelten e.V., którego celem jest promowanie sztuki, muzyki kameralnej i tolerancji we wszystkich dziedzinach kultury.

 

"CALLIOPE - DUO" (Armenia)

 

Artashes Stamboltsyan - skrzypce

Sarah Stamboltsyan - fortepian

 

 

program:

 

Arcangelo Corelli (1653 – 1713)
Sonata D-Dur, Op.5, No.1

Grave

Allegro

Allegro

Adagio

Allegro

 

Johan Svendsen (1840 – 1911)

Romance G-Dur, Op.26

 

 

Alexander Zemlinski (1871 – 1942)

Serenade A-Dur

Mäßig

Langsam, mit großem Ausdruck

Sehr schnell und leicht / Trio

Mäßiges Walzer – Tempo / Trio

Schnell

 

Komitas (1869 - 1935)

Pieśń armeńska „Krunk“ (der Kranich“)

 

Robert Dauber (1922 - 1945)

Serenade

 

George Gershwin (1898 – 1937)

2 fragmenty z opery „Porgy and Bess“

„Summertime“

„It Ain't Necessarily So“