WSTĘP WOLNY

Projekt zrealizowano
przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

Silvia MARTINELLI (sopran) ukończyła Wydział Śpiewu w Konserwatorium Muzycznym w Perugii. Jest wielokrotną laureatką licznych krajowych
i międzynarodowych konkursów, min. w Konkursie „Hans Gabor Belvedere”
w Wiedniu, Akademii Teatro alla Scala i in. Zadebiutowała w roli Kupidyna
w scenicznej operze „Król Artur” napisanej przez H. Purcella. Od tego czasu grała główne role w wielu dziełach operowych min. „Wenus i Adonis”- J. Blowa, „La Serva Padrona” - G.B. Pergolesiego, „Cyrulika sewilskiego”- G. Rossiniego, „Wesele Figara”, „Don Giovanni” i „La Finta Giardiniera” - W.A. Mozarta, „Rigoletto” i „La Traviata” - G. Verdiego, „Cyganeria” – G. Pucciniego i in., ciesząc się zawsze jednomyślnym uznaniem publiczności i krytyki.

Jako artystka wszechstronna, zajmuje się także dziedziną symfoniczną, kameralną i pieśniarską, występując w prestiżowych salach we Włoszech (w Teatro Comunale we Florencji, w Teatro Rossetti w Trieście, w Teatro Lirico w Cagliari, w Teatro Verdi w Gorycja itp.) a także w USA. (w Nowym Jorku w Barnard College of Columbia University, na Ives Music Festival w Danbury,
w Palladium Theatre w St. Petersburgu, w The Art Center Theatre w Tampa, w Royalty Theatre w Clearwater), w Kanadzie (Auditorium Community Center of Edmonton i Vancouver), w Hiszpanii (Festiwal „Concert Classics L'Escala-Empúries”, Festiwal „Sant Pere de Rodes”, „Liederkreis” w Gironie), w Grecji (Parnassos Hall w Atenach, Theatre of Rhodes), na Malcie (Mellieha Nights), w Syrii (w Azem Palace w Damaszku iw Khan Shone w Aleppo), w Chorwacji (Rovinj Lietnj Festival) itp. Niedawno odbyła tournée po Bułgarii, Holandii, Belgii i Luksemburgu, grając rolę Musetty w Bohéme w ważnych miejscach, takich jak State Opera Theatre w Płowdiwie, Carré Theatre w Amsterdamie, Stadsschouwburg w Haarlemie, Capitol Theatre w Ghent, itp. Nagrywa dla firm fonograficznych "Tactus" i "Da Vinci Classics".

 

Andrea TROVATO pianista i organista, ukończył z wyróżnieniem studia w klasie fortepianu pod kierunkiem Lucii Passaglia, w “Konserwatorium L. Cherubini” we Florencji (w 1994 r) a następnie doskonalił swoje umiejętności w Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Rzymie, w klasie Sergio Perticaroli, uzyskując Dyplom Wysokiej Specjalizacji. Równolegle ukończył Wydział Organów i Kompozycji Organowej w 2000 roku, w Konserwatorium we Florencji. Od najmłodszych lat był laureatem wielu pierwszych nagród w prestiżowych konkursach krajowych i międzynarodowych, m.in. T.I.M. (Międzynarodowy Turniej Muzyczny) w Rzymie (kategoria fortepianu, wyd. 1996 - kategoria organów, wyd. 2000), Ogólnopolski Konkurs „Città di Albenga”, Międzynarodowy Konkurs „G. Benassi” w Pawii, „Nagroda Debussy'ego” i in. Prowadzi aktywną działalność koncertową, w ramach której występuje jako solista pianista jak również solista organista. Występuje we Włoszech i za granicą (Nowy Jork, Paryż, Wiedeń, Ateny, Rodos, Bruksela, Antwerpia, Chicago, Salzburg, Kolonia…) a także w Bocconi University, Società dei Concerti i Società Umanitaria z Mediolanu, Columbia University, Roosevelt University i Notre Dame University (USA), Temps Fort Musique i Accueil Musical (Francja), Polyphonia Atheneaum (Grecja), OpusArtis i Associació Pau Casals (Hiszpania), Ljetni Festival Rovinj (Chorwacja) i wielu innych.

Obecnie jest profesorem fortepianu głównego w Państwowym Konserwatorium Muzycznym „L. Cherubini” we Florencji. Nagrywa dla firm fonograficznych: "Dynamic", "Tactus", "Concerto Classics", "KNS Classical" i "Da Vinci Classics".

 

Program :

 

Gioachino Rossini (1792-1868)
“Una voce poco fa” (z opery Cyrulik Sewilski

La Danza (da Soirées musicales)
 

G Rossini - F. Liszt (1792-1868)  (1811-1886)
 La Regata Veneziana 

 

Gaetano Donizetti (1797-1848)
Convien partir (da La figlia del reggimento)

 

Giuseppe Verdi  (1813-1901)
“Volta la terrea fronte alle stelle”

 (da Un Ballo in Maschera)

“Saper vorreste” (da Un Ballo in Maschera)

 

G. Verdi  -    F. Liszt 
Rigoletto. Parafrasi da Concerto (forte. solo)

 

Francesco Paolo Tosti  (1846-1916)
L’alba separa dalla luce l’ombra

Sogno
‘A vucchella

 

Frédéric Chopin (1810-1849)
 Grande Valse Brillante As Dur op 34. Nr. 1 

 

Giacomo Puccini  (1858-1924)
Sole e amore (Mattinata)

 “Quando men vo” (da La Bohéme)

 

Giuseppe Verdi  (1813-1901) 
“Mercè dilette amiche” (da I Vespri Siciliani)

 

 

GORLICE, dn. 8 lipca 2023 r. godz. 18,00

Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach

ul. Wróblewskiego 10A

 

K O N C E R T 

pt. "Marii CALLAS w 100-lecie urodzin"

w wykonaniu włoskich artystów:

Silvii MARTINELLI - sopran  i   Andrea TROVATO - fortepian

 

patronat honorowy: Iwony GIBAS

Członka Zarządu Woj. Małopolskiego

 

Organizatorzy:

Fundacja Kultury i Integracji "INTER-ART" w Tarnowie
Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach