Fest - 2023

Fest. - 2022

Fest - 2021 foto

Fest. - 2020

Fest - 2024

Fest - 2017 - foto

Fest - 2018 - foto

Fest - 2019 - foto

Miasta, w których odbywały się koncerty festiwalowe:

 

TARNÓW

Bełchatów

Bielsko-Biała

Bochnia

Brzesko
Cieszyn

Dąbrowa Górnicza

Dąbrowa Tarnowska

Dębno

Gliwice
Gorlice

Imielin

Jarosław

Kraków

Lasocin

Narol

Nowy Sącz

Oblęgorek

Ostrowiec Św.

Ożarów

Pilzno

Przeworsk

Piotrków Tryb.

Racibórz

Radomsko

Rybnik

Rytwiany

Siemianowice Śl.

Skierniewice

Sosnowiec

Szczepanów

Świętochłowice

Tarnobrzeg

Trzebinia

Tuchów

Tychy

Wieliczka

Wieluń

Wiśnicz Nowy

Wojnicz

Zawada

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Odnalezionej jest jedynym festiwalem w świecie, prezentującym zapomniane i odnalezione utwory kompozytorów polskich i obcych. Odbywa się nieprzerwanie od 1994 roku w Tarnowie oraz kilkunastu miejscowościach Polski Południowej. Podczas koncertów festiwalowych prezentowane są utwory symfoniczne i kameralne, które zapomniane przeleżały w rękopisach i starodrukach dziesiątki a czasem setki lat. Odnajduje się je dzisiaj w archiwach muzeów, klasztorów, pałaców, zamków… a także w zbiorach prywatnych. Spośród wielu utworów o różnej wartości artystycznej przedstawiane są kompozycje wyjątkowo cenne dla kultury narodowej i historii muzyki. I tak podczas poprzednich festiwali swoje premiery po latach miały utwory znalezione m.in. w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie, w Narodowej Bibliotece Muzycznej w Pradze, w Berlinie, w Wiedniu, w królewskim pałacu w Casercie (k/Neapolu), w Brukseli, w Muzeum Okręgowym w Tarnowie, w klasztorze S. Benedyktynek w Staniątkach, w Ławrze Kijowskiej a także w prywatnych zbiorach w zamkach Kornwalii, Szkocji, Anglii …   

Podczas koncertów festiwalowych rozbrzmiewała muzyka absolutnie różnorodna. Można było usłyszeć m.in. nieznaną dotąd muzykę królewskiego Wawelu, pisaną na potrzeby władców polskich a także odnalezione perełki starocerkiewnych śpiewów liturgicznych z Ławry Kijowskiej. Prezentowane były też dziecięce utwory ze szkicownika W.A Mozarta oraz jego ojca Leopolda a także kompozycje austriackiego Cesarza Leopolda I, któremu Jan III Sobieski pospieszył z odsieczą pod Wiedeń. Dużym zaskoczeniem były nieznane "Improwizacje ze szkicownika weselnego” - A.Brucknera a także dotąd nie wykonywane fortepianowe sonaty F. Mendelssohna. Swoją prapremierę po latach miała salonowa muzyka dynastii Ogińskich a także fortepianowe dzieła włoskich mistrzów opery (Pucciniego, Verdiego, Leoncavallo, Belliniego…). Ciekawe okazały się pieśni Karola Stohla znalezione w Muzeum Okręgowym w Tarnowie oraz utwory napisane specjalnie dla Napoleona Bonaparte. Do niewątpliwych perełek trzeba zaliczyć Seikilovą pieśń z nagrobka w Trailleis w Azji Mniejszej” (pochodzącą z III w) a wykonaną przez słowacki zespól muzyki dawnej „Musa Ludens”. Jedno z naszych ostatnich odkryć to utwór I.F. Dobrzyńskiego - na flet i fortepian pt. "Introdukcja i wariacje" napisane na temat pieśni "Witaj Maj, 3-ci Maj".

Dzięki temu, że festiwalowe koncerty odbywają się we wspaniałych zabytkach kilkunastu miejscowości Polski Południowej, prezentowana muzyka może współgrać z architekturą wnętrz do których była pisana. Cieszymy się, że dzięki festiwalowym prezentacjom wiele odnalezionych utworów zdobywa powoli sale koncertowe Europy a także odzyskuje należne im miejsce w historii muzyki. Wiele z nich zostało też po raz pierwszy zarejestrowane przez polskie i zagraniczne rozgłośnie radiowe i telewizyjne a także wydane na płytach CD.

 

Serdecznie zapraszamy na koncerty

 

Teresa KABAN i Henryk BŁAŻEJ

Dyr. Festiwalu