1. pl
  2. en

(...) pozostaję pod największym wrażeniem Waszego występu(T.Kaban i H. Błażej), biorąc pod uwagę wasze techniczne mistrzostwo i waszą muzykalność (...)

Yehudi Menuhin  (Londyn)

Teresa KABAN - fortepian

Jest koncertującą pianistką, absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu Prof. L.Stefańskiego. Studia pianistyczne doskonaliła pod kierunkiem Prof. R.Baksta (Konserwatorium w Manchester), W.Mierżanowa i T. Nikołajewej (Konserwatorium w Moskwie) a także Prof. F.Raucha (Akademia Muzyczna w Pradze).

Jako solistka koncertowała na wielu liczących się estradach w Polsce a także w 40 krajach Europy, Ameryki (Północnej i Południowej) oraz na Bliskim i Dalekim Wschodzie. Szczególnie często koncertuje w Wielkiej Brytanii gdzie wielokrotnie występowała m.in. w tak znakomitych londyńskich salach jak: St.Martin-in-the-Fields, Wigmore Hall, Purcel Room, Barbican Centre, Purcell Room, St.John Smith Square, a także w Bing Theatre (Los Angeles), Carnegie Hall i Lincoln Centre (New York), Salle de Gaveaux (Paris)...

Brała też udział w wielu krajowych i międzynarodowych Festiwalach Muzycznych, (Festiwal Muzyczny w Łańcucie, Festiwal Mozartowski w Warszawie, Koday Festival w Kecskemet, Międzynar. Festiwal w Rovinij i w Osorze (Chorwacja) Chopin Festival w Miami (USA), Międzynarod. Festiwal Muzyki w Korei, Festiwal Wirtuozów we Lwowie, Międzynarodowy Festiwal w Douai, ...), uzyskując wysokie oceny recenzentów i muzyków.

Jako solistka występowała z orkiestrami symfonicznymi w Polsce a także min. w Czechach, Chorwacji, Niemczech, Słowacji, Hiszpanii, Francji, Włoszech, na Ukrainie... Nagrała kilkadziesiąt godzin muzyki dla Polskiego Radia w Warszawie a także dla radia włoskiego, niemieckiego, angielskiego, amerykańskiego, koreańskiego, chorwackiego, słowackiego, austriackiego, czeskiego, BBC w Londynie i innych.Jej recitale wielokrotnie transmitowane były "na żywo" przez Polskie radio i Telewizję. Jako pianistka nagrała także wiele programów muzycznych dla Telewizji Polskiej.

Prowadziła też mistrzowskie kursy interpretacji muzycznej m.in.: w Miami i Los Angeles (USA) a także w Conservatory of Music w Londynie, w Reykiavik’u, w Catanii (Sycylia), w Presovie (Słowacja), Osnabruck’u (Niemcy), w Bergen (Norwegia) i inn.

Wielokrotnie brała też udział w pracach jury międzynarodowych konkursów pianistycznych m.in. w Neapolu i Agropoli w Włoszech

W latach 1991-1995 była dyrektorem artystycznym Międzynarodowych Festiwali Muzyki w Sandomierzu a od 1994r. jest współautorem oraz dyrektorem artystycznym i organizacyjnym (wspólnie z Henrykiem Błażejem) corocznych Międzynarodowych Festiwali Muzyki Odnalezionej w Tarnowie.

W 2016 r. otrzymała nagrodę Honorową Miasta Tarnowa za całokształt pracy artystycznej oraz została odznaczona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

 

Ostatnie płyty CD:

F.CHOPIN - utwory wybrane

I.ALBENIZ - Suita hiszpańska op. 47

„Relaxing Latin Classics"

„POLISH FAVOURITES"

„W.A. MOZART - 6 Sonat KV 10–15”

„Solo and in duo"

„Cantabile and Presto"

„Taste of Poland”