1. pl
  2. en

(...) pozostaję pod największym wrażeniem waszego występu (T.Kaban i H. Błażej), biorąc pod uwagę wasze techniczne mistrzostwo i waszą muzykalność (...) 

Yehudi Menuhin (Londyn)

Henryk BŁAŻEJ - flet

Jest koncertującym flecistą, absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fletu Prof. W.Chudziaka. Grę na flecie doskonalił pod kier. J.P.Rampal’a i J. Galway'a.

Koncertuje jako solista i kameralista na wszystkich niemal estradach Polski a także w 40 krajach Europy, Ameryki (Północnej i Południowej) oraz na Bliskim i Dalekim Wschodzie, występując min. w tak znanych salach koncertowych jak: Wigmore Hall, St.Martin-in-the-Fields, Barbican Centre, Purcell Room, St.John Smith Square, Bing Theatre (Los Angeles), Carnegie Hall i Lincoln Centre (New York), Salle de Gaveaux (Paris)... Jako solista występował z orkiestrami symfonicznymi w Polsce a także min. w Czechach, Chorwacji, Niemczech, Słowacji, Hiszpanii, Francji, Włoszech, na Ukrainie...

 

Brał udział w licznych krajowych i międzynarodowych festiwalach muzycznych (Międzynarodowy Festiwal Muzyki w Łańcucie, Festiwal Mozartowski w Warszawie, Koday Festiwal w Kecskemet (Węgry), Chopin Festiwal w Miami na Florydzie, Międzynarod, Festiwal Muzyki w Korei, Festiwal Wirtuozów we Lwowie, Międzynarodowy Festiwal w Douai...), uzyskując wysokie oceny recenzentów i muzyków.

Nagrał kilkadziesiąt godzin muzyki dla Polskiego Radia w Warszawie a także dla radia włoskiego, niemieckiego, angielskiego, amerykańskiego, koreańskiego, chorwackiego, słowackiego, austriackiego, czeskiego, BBC w Londynie i innych. Jego recitale wielokrotnie transmitowane były "na żywo" przez Polskie radio i Telewizję. Jako solista i kameralista nagrał także wiele programów muzycznych dla Telewizji Polskiej.

Prowadzi mistrzowskie kursy interpretacji muzycznej m.in.: w Miami i Los Angeles (USA) a także w Conservatory of Music w Londynie, w Catanii (Sycylia), w Presovie (Słowacja), w Osnabuck’u (Niemcy), w Bergen (Norwegia) i innych.

Wielokrotnie brał też udział w pracach jury międzynarodowych konkursów muzycznych m.in. w Neapolu, Povoletto, Agropoli...

W latach 1991-1995 był dyrektorem artystycznym Międzynarodowych Festiwali Muzyki w Sandomierzu a od 1994r jest współautorem i dyrektorem artystycznym oraz organizacyjnym (wspólnie z Teresą Kaban) corocznych Międzynarodowych Festiwali Muzyki Odnalezionej w Tarnowie.

W 2016 r. otrzymał nagrodę Honorową Miasta Tarnowa za całokształt pracy artystycznej oraz został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

 

Ostatnie płyty CD:

W.A.Mozart - 6 Sonat KV 10 -15,

„Polish favourites” (utwory kompozytorów polskich XIX i XX w),

„F.Mendelssohn - Koncert podwójny d-moll”

„Solo and in duo"

„Cantabile and Presto"

„Taste of Poland”

„Souvenir from France"