"EDUARD NAPRAVIK TRIO"
(Czechy)


w składzie:

Maria Ericsson – skrzypce
Ondřej Cibulka – wiolonczela

Slavek Grokhovski – fortepian

TARNÓW, Sala Lustrzana Urzędu Miasta

ul. Wałowa 4

dn. 30.09.2023 r. godz. 18:00

w programie:

 

Antonin Dvořák 1841-1904)
Dumka na fortepian, skrzypce i wiolonczelę op.90

 

- Lento maestoso-Allegro quasi doppio movimento.

- Poco adagio-Vivace non troppo-Vivace

- Vivace non troppo-Allegretto

- Andante moderato-Allegretto scherzando-Quasi tempo di Marcia

- Allegro

- Lento maestoso

 

Josef Suk (1874-1935)
Elegia na skrzypce, wiolonczelę i fortepian op.23

 

Eduard Nápravník (1839-1916).

Trio g moll na skrzypce, wiolonczelę i fortepian op. 24

 

- Allegro con fuoco

- Allegretto grazioso,quasi Andantino

- Scherzo.Presto

- Vivace

 

"EDUARD NAPRAVNIK TRIO" powstało w 2012 roku w składzie: Slavek Grokhovsky - pianista, Felix Slovaćek junior - klarnet i Petr Nouzovsky – wiolonczela.

Od tego czasu zespół koncertował bardzo intensywnie, szczególnie w Niemczech, Czechach, Rosji.

Od czasów pandemii Covid 2019, w 2021 r. "EDUARD NAPRAVNIK TRIO" zmieniło skład. Obecnie grają w nim :

Maria Ericsson – skrzypce
Ondřej Cibulka – wiolonczela
Slavek Grokhovski – fortepian.

 

Maria Ericksson – pochodzi ze znanej i cenionej szwedzko-czeskiej rodziny muzycznej Vlach. Jej ojciec jest profesorem w Akademii of Performing Art w Pradze. Po ukończeniu studiów w Akademii w Pradze, koncertuje w zespołach kameralnych. Jest także pierwszym skrzypkiem orkiestry Filharmonii praskiej.

 

Ondrej Cibulka – jest absolwentem Praskiej Akademii of Performing Arts w klasie wiolonczeli. Jego pasją jest praca z młodzieżą i nauka gry na wiolonczeli. Koncertuje w zespołach kameralnych i gra w orkiestrze w symfonicznej orkiestrze Czeskiego Radia w Pradze. O. Cibulka i M. Ericksson maja na swych kontakt liczne koncerty z kwartetami smyczkowymi.

W nowym zmienionym składzie , trio uczestniczyło w wielu prestiżowych festiwalach w Europie, szczególnie często w Czechach uzyskując pochlebne recenzje u krytyków muzycznych. Program nowego Edoardo Napravnik Tria jest systematycznie poszerzany.

Vjaceslav Grokhovsky pianista, ukończył Academy of Performing Arts w Pradze, w której póżniej uzyskal stopień doktora muzyki. Jest laureatem międzynarodowych konkursów muzycznych (min. w Cagliari oraz V Międz Konkursu Chopinowskiego – Marienbad 2003). Jako solista koncertowal z prestiżowymi orkiestrami symfonicznymi : Moscow Radio, Brno Radio, West Czech Philharmonic, Carlsbad orchestra, A. Dvorak chamber orchestra i inn. Współpracuje z Radiem Czech, dla którego nagrał nieznane utwory m.inn E. Napravnika, V. Suka, J. Pribika…Koncertowal we Wloszech, Francji, USA, Czechach, Niemczech, Rosji Koncertuje także jako kameralista . Jest członkiem „The fortyfingers group ” wykonującej klasyczny jazz na 8 rąk na 2 fortepianach..Jest autorem kilku publikacji. Ministerstwo Kultury w Czechach uznało jego książkę pt. „Czesi w rosyjskiej kulturze muzycznej” za najlepszą pozycję muzykologiczną. Jest dyrektorem festialu im Eduarda Napravnika w Czechach.