Muzeum Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach

ul. Wróblewskiego 10A
 

dn. 17.09.2023 r. godz. 18:00
 

"KONCERT MUZYKI HISZPAŃSKIEJ"
 

Ramon GOMEZ - wiolonczela
Pilar VALERO - fortepian
(Hiszpania)

w programie:

 

- G. FAURÉ (1845-1924) - Elegia

- F. CHOPIN (1810-1849) - Polonez op. 3

- M. De FALLA (1876-1945) - Melodia

- M. de FALLA - Ronanza

- Teresa von PARADIS (1759-1864) - Siciliana

- E. GRANADOS (1867-1916) - Andaluza

- M. de FALLA (1876-1945) Cinco canciones populares españolas

     Al paño moruno

     Nana

     Canción

     Asturias

     Polo

 

J. NIN (1879-1949) - Suite Espanola

     Vieja Castilla

     Murciana

     Asturiana

     Andaluza

Ramon GOMEZ wiolonczelista.
Pochodzi Murcii. Z nawyższymi odznaczeniami ukończył Conservatoire Supérieur de Murcie w kilku dyscyplinach : wiolonczeli, gitary i muzyki kameralnej. Mistrzowskie studia gry na wiolonczeli kontynuował w Kordobie pod kier. Alvaro Campos oraz w Międzynarodowej Wyższej Szkole Muzycznej w Barcelonie u prof. MarÇala Cervera. W Konserwatorium d’Alcoy, w Alicante wykłada kompozycję współpracując
z uznanym kompozytorem hiszpańskim Javier Darias.
Koncertował we wszystkich regionach Hiszpanii oraz we Włoszech, Francji, Belgii, w Niemczech, Szwajcarii, Austrii , Luksemburgu. Ramon Gomez uczestniczył w licznych międzynarodowych warsztatach muzycznych studiując pod kier. najwybitniejszych wiolonczelistów m.inn J. Vidaechea, R.Korupp’a, C. Henkel’a,
J.i Mora... Jest założycielem Orkiestry Symfonicznej w Murcii oraz Orkiestry kameralnej
w Kartagenie.
Jest profesorem wiolonczeli w Conservatoire Professionnel de Murcie. Nagrał kilka płyt CDs.
 

Pilar VALEROpianistka,
Urodziła się w Madrycie. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła we wczesnym dzieciństwie. Z wyróżnienim ukończyła klasę fortepianu w "Conservatorio Superior de Mùsica de Granada" pod kier. J. J. Pérez Torrecillas’a, ucznia Eduardo del Pueyo.
Jest laureatką III nagrody w "National Young Pianists Competition". Po otrzymaniu specjalnego stypendium, kontynuowała studia gry na fortepianie i klawesynie w "Conservatoire Sùperieur de Musique" w Mons w Belgii, które ukończyła z nagrodą "Premier Prix“. Jako pianistka koncertowała min. w Hiszpanii, Francji, we Włoszech, Belgii, Niemczech, Słowenii, Rosji… uzyskując wszędzie pochlebne recenzje.

Z zespołem “"Concertus Novo" nagrała kilka płyt Cds . Posiada nagrania dla Narodowego Radia Hiszpanii oraz dla telewizji w Lubljanie. Obecnie jest pedagogiem fortepianu "Conservatorio Superior de Música" w Murcii.