Gorlice, Dwory Karwacjanów i Gładyszów

ul. Wróblewskiego 10 A

 

dn. 26.08.2022 r. godz. 18,oo

Teresa KABAN i Henryk BŁAŻEJ są absolwentami Akademii Muzycznej w Krakowie.

Teresa - w klasie fortepianu Prof. Ludwika Stefańskiego. Grę doskonaliła u Ryszarda Baksta, F.Raucha, T. Nikołajewej i W. Mierżanowa.
 

Henryk – w klasie fletu Prof. W.Chudziaka. Grę doskonalił pod kierunkiem J.Galway’a i J.P.Rampala. .
 

Solistyczną działalność koncertową rozpoczęli jeszcze na studiach.
Od tego czasu koncertują na wielu estradach Polski a także w 40 krajach Europy, Ameryki (Północnej i Południowej) oraz na Bliskim i Dalekim Wschodzie.

Jako soliści występowali z orkiestrami symfonicznymi w Polsce a także min. w Czechach, Chorwacji, Niemczech, Słowacji, Hiszpanii, Francji, Włoszech, na Ukrainie… Brali udział w licznych krajowych i międzynarodowych Festiwalach Muzycznych - od Los Angeles, Miami poprzez Londyn, Warszawę, Łańcut, Kecskemet, Lwów ...aż po Bagdad, Koreę, Japonię ..., uzyskując wysokie oceny recenzentów i muzyków.

Jako soliści i kameraliści nagrali kilkadziesiąt godzin muzyki dla Polskiego Radia w Warszawie a także dla radia włoskiego, niemieckiego, angielskiego, amerykańskiego, koreańskiego, chorwackiego, słowackiego, austriackiego, czeskiego, BBC w Londynie i innych. Ich recitale wielokrotnie transmitowane były "na żywo" przez Polskie radio i Telewizję. Nagrali także wiele programów muzycznych dla Telewizji Polskiej.

Oboje prowadzą też mistrzowskie kursy interpretacji muzycznej m.in.: w Miami i Los Angeles (USA) a także w Conservatory of Music w Londynie, w Reykiaviku, w Catanii (Sycylia), w Osnabrucku i innych.

W latach 1991-1995 byli dyrektorami Międzynarodowych Festiwali Muzyki w Sandomierzu a od 1994r są współautorami i dyrektorami artystycznym corocznych Międzynarodowych Festiwali Muzyki Odnalezionej.

W 2016 r. oboje otrzymał nagrodę Honorową Miasta Tarnowa za całokształt pracy artystycznej oraz zostali odznaczeni przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Nagrali 12 solowych płyt CD.

 

"CAMERATA DUO"
Henryk BŁAŻEJ -
flet

Teresa KABAN - fortepian

 

 

Program:

 

F. Chopin (1810-1849)
Nokturn F op. 15

Impromptu-Fantaisie cis moll op. 66

 

F. Livadić (1799 -1879)

Nokturn F

 

V. Lisinski (1819 - 1854)
2 Mazurki „a la Chopin”

 

I.J. Krogulski (1815 -1842)
2 Mazurki: „Wieśniak” i „a la Chopin”

 

I.F. Dobrzyński (1807 - 1867)
Introdukcja i polonez


Robert Schumann 1810 - 1856)

Dwa Romanse op. 94

 

H. Wieniawski (1835-1880)

Kujawiak a moll op 3

Obertas G Dur op 19