Trio "KLAVIS"  (Austria)
 

w składzie:

Jenny LIPPL - skrzypce

Miha FERK - saksofon

Sabina HASANOVA - fortepian

 

 

 

Program:

 

W. A. Mozart (1756-1791)
Kegelstatt-Trio KV 498
I.Andante
II. Menuetto
III. Rondo. Allegretto

 

Sergei Rachmaninoff (1873-1943)
Trio élégiaque No. 2 Op.9 I.
Moderato
Allegro moderato

 

Ernst Schulhoff (1894-1942)
Jazz-Concertino for violin, sax and piano WV154

(dokończone przez Miha Ferka z okazji 80. rocznicy śmierci Erwina Schulhoffa. Bazując na niedokończonym manuskrypcie na skrzypce, saksofon altowy i fortepian, zatytułowanym "Jazz-Concertino".)

 

Trio Klavis to zespół kameralny zwracający uwagę na wyjątkowy dźwięk i repertuar, który obejmuje utwory od klasycyzmu i romantyzmu, po oryginalne utwory inspirowane starymi melodiami ludowymi i nowe, komponowane przez zyjących kompozytorow XXI wieku.Trio Klavis w składzie : fortepian, skrzypce i saksofon regularnie koncertuje w Austrii . Ich niedawne koncerty odbyły się w Vienna Musikverein, Tonhalle Zürich, St. Petersburg Philharmonie, Gasteig Münich . Zespół dal też koncerty podczas renomowanych festiwali ( Grafenegg Festival, Allegro Vivo and the Kissinger Sommer in Bad Kissingen). Ich niedawne tournée obejmowało Europe, Azję i Afrykę.

W r. 2015 zespół otrzymal stypendium Rządu Austrii; zdobył też nagrodę Banku Austrii „Bank Prize Art Prize” . W r. 2016 nagral debiutancki album „Geography of Sound" dla Orlando Records. Członkowie Tria Klavis zostali Muzykami Roku 2015 i zostali wybrani do NASOM "New Austrian Sound of Music” – jako artyści na lata 2020-21.

 

JENNY LIPPL – skrzypce

Naukę gry na skrzypcach rozpoczęla w wieku 9 lat na University of Music and Performing Arts w Graz pod kier. R. Brandstätter i S. Viertel, którą kontynuowała pod kier E. Kovacic’a na University for Music and Performing Arts w Wiedniu. Studia ukończyla z wyróżnieniem w 2013 r.

Współpracowała z uznanymi muzykami m.inn z Gerhardem Schulzem – skrzypkiem Alban Berg Quartett oraz z Volkhardem Steude- koncertmistrzem Vienna Philharmonic Orchestra. Owocem tej współpracy było nagranie "Sequenza VIII „ Luciano Berio. Obecnie Jenny Lippl studiuje historię koncertów baroku i klasycyzmu pod kierunkiem Hiro Kurosaki – specjalisty od muzyki baroku.

Jako kameralistka brala udział w licznych festiwalach kameralnych (Podium Festival Esslingen, Kammermusik.Mariasaal, Brücken-Festival Mürz, Trigonale, Düsseldorf Festival, Schleswig-Holstein and Händel Festspiele Halle).

Jako solistka często występuje grając na skrzypcach barokowych , jako członek „Orchester 1756” i barokowego zespołu "nuovo barocco".

Koncertuje także z takimi artystami jak : Clara Blume i Ralph Turnheim. Jest także współzałożycielką innowacyjnego „Podium Festival” w Módling.

 

MIHA FERK - saksofon

Pochodzący ze Słowenii Miha Ferk jest klasyfikjowany jako wspóczesny typ muzyka klasycznego. Jest kompozytorem, aranżerem, dyrygentem i solistą . W swoim dorobku posiada ponad 100 skomponowanych i zaaranżowanych utworow grywanych regularnie w całym świecie. .

Premiera jego utworu "Caprice” na skrzypce solo ,nagrodzona została owacją na stojąco i wysoką oceną krytyków muzycznych w Grand Hall of Megaron w Atenach . "Reflection No. 1”- jest grywana i nagrywana przez zespoły kameralne zarówno w Europie jak i w Japonii, Południowej Ameryce, stając się standardowym utworem w repertuarze saksofonowych triów. Jego kolejna kompozycja - "East-West Suite", której premiera odbyła się w Vienna Musikverein jest wykonywana zarówno w Europie, jak i w Chinach, Turcji i Afryce.

Miha Ferk jest także aranżerem. Jego aranżacje uzyskały ponad milion wyświetleń na YouTube – najpopularniejsza to "The Iron Maiden Symphony” .

Artyści i wykonawcy jego utworów i aranżacji to m.inn. Philharmonic Ensemble Vienna, Aleksey Igudesman, pianists Hyung-ki Joo and Ferhan & Ferzan Önder, Signum Saxophone Quartet, Arcis Saxophone Quartet, Symphonic Wind Orchestra Ravne i wielu innych.

Kompozycje i aranżacje Mihy są regularnie nagrywane przez stacje radiowe muzyki klasycznej (Austrian National Radio Sation Ö1, SWR2, Ars, Radio Koper , Mexican National Radio Station Opus 94.).

Miha Ferk występuje także jako dyrygent ( ostatnio w Brahms Hall at the Vienna Musikverein).

 

SABINA HASANOVA – fortepian

Koncertowała w Europie, Azji i USA. Jej międzynarodowy debiut odbyl się z Moscow Symphony Orchestra w Grand Hall Konserwatorium i. P. Czajkowskiego w Moskwie gdy miała 14 lat.

Jest laureatką licznych międzynarodowych konkursow pianistycznych.

Urodzona w Baku w rodzinie muzyków uczyła się pod kierunkiem rodziców. Dyplom ukończenia studiów otrzymala w Mimar Sinan Fine Arts University w Sstanbule. W roku 2010 zamieszkala w Wiedniu. Studia podyplomowe ukończyła w University of Music and Performing Arts Vienna pod kier. Prof S. Vladara. W r. 2013 razem z Jenny Lippl i Mihą Ferk założyla Trio Klavis.

Sabina Hasanova realizuje się jako solistka i kameralistka; wcześniej w duecie fortepianowym z siostrą , potem we współpracy z wokalistami i wiolonczelistami. W repertuarze Sabiny często pojawiają się utwory kobiet – kompozytorek.

Sabina zajmuje się także pedagogiką. W latach 2006 – 2008 uczyła w Kafkas University State Conservatory w Turcjii . W r. 2018 została dyrektorem Music and Arts Academy w Amadeus International School w Wiedniu.

Współpracowala z takimi pianistami jak : D. Alexeev, B.Bloch, M. Mollova, R. Plagge i inni.

Jest także producentką nagród filmowych i muzycznych videos m.inn dla : Noseland, Mad For Seven, Verbier Festival, Trans-Siberian Festival.

Jest również wydawcą i ilustratorem pracując dla Universal Edition i Edition A. Zajmuje także administracyjne pozycje w muzycznych „ startup-ach”(Music Traveler, Music Traveler Productions).

 

 

Tarnów, dn. 2.09.2022 r. - godz. 19,00

Sala Koncertowa Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie

ul. Lippóczy' ego 4