Duet „NIHZ”  (Holandia)  

Sanna van Elst   (flet blokowy i wokal)
Bobby Rootveld  (gitara, perkusja i wokal) .
 

Lasocin k/ Ożarowa -  Kościół pw. Św. Michała Archanioła

dn. 21.08.2022 r.- Msza Św. godz. 11,30,     koncert - 12,15

Program:

Duo NIHZ plays 'Klezmer and Beyond' czyli podróż z muzyką żydowską
i klasyczną


 

1. anonim XVI w - Chassidic Dances

2. anonim XVII w - Bubbe's Klezmer Cooking Mix

3. anonim XVIII w - Variations on a Hebrew folksong

4. anonim XVIII w - „Mayn Tukhes”

5. W. A. Mozart - Zauberflöte Para Dos

6. N. Paganini - Capriccio nr 24

7. V. Monti – Czardasz

8.anonim XVIII w - „Nordhorn Psycho Freilach”

9. anonim XVII w - „ Az Der Rebe Elimelech”

10. anonim XVIII z „Amsterdam”
11. anonim XVIII w - Khosidl 
 

 

Duet „NIHZ”  (Holandia)   
 

Jest to duet holenderski, który ma siedzibę w Niemczech. Obok tradycyjnego repertuaru klasycznego Duet NIHZ specjalizuje się w muzyce połączonej z teatrem i komedią, klezmerami, piosenkami w języku jidysz i rekonstrukcją muzyki skomponowanej podczas Shoah (zagłady Żydów). Wielu kompozytorów pisze specjalne utwory dla Duetu NIHZ. Są wśród nich:  Nikita Koshkin, Richard Vaughan, Annette Kruisbrink, Gianmartino Maria Durighello, Fred Rootveld, Louis Ignatius Gall, Stefan Grasse, Jim ten Boske, Nutavut Ratanakarn i Jan Bijkerk.
 
Duet NIHZ współpracuje także z innymi artystami, takimi jak gawędziarze (Loek Boer, Benjamin Stedler), gitarzysta: Alberto Mesirca, saksofonista Gergö Pazmandi.  Duet NIHZ występował w wielu krajach i na wielu festiwalach, w tym:  The Concertgebouw w Amsterdamie, The Rundetaarn w Kopenhadze, The Taj Concert Hall w Thimpu Bhutan, Kolkata Classical Guitar Festival w Indiach, Thailand Guitar Festival w Bangkoku, Festiwal Muzyki Mottola we Włoszech, Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie oraz w wielu synagogach, kościołach a także w salach koncertowych w Holandii, Chinach, Hongkongu, Malezji, Szwajcarii, Argentynie, Niemczech, Izraelu, Grecji, Danii, na Węgrzech, we Włoszech, Słowacji, Polsce, Indiach, Bhutan, Tajlandii, Anglii, Francji itd.
Duet NIHZ wydał kilka płyt CD i DVD. W styczniu 2011 Duet NIHZ otworzył własną salę koncertową w Nordhorn w Niemczech: www.kulturhausnihz.de. Kulturhaus NIHZ zawiera największą w Europie klasyczną bibliotekę gitarową - oraz archiwum badań, w tym nuty, płyty CD i LP.
Bobby i Sanna są także założycielami festiwalu gitarowego Nordhorn, Gall Guitar Symposium i Recorder Festival Nordhorn. Bobby Rootveld zajmuje się również muzycznym dziedzictwem, w tym kompozycjami i archiwum wielkiego klasycznego gitarzysty i kompozytora  Maestro Louisa Ignatiusa  Galla. Bobby był także prezesem i członkiem-założycielem Twents Gitaar Festival (Holandia) i Valais Guitar Week (Szwajcaria). Bobby Rootveld pracuje również jako stand-up comedian w Holandii i jest założycielem i producentem wykonawczym wytwórni płytowej Samsong Productions