Cihat AŞKIN - ambasador kultury i reprezentant tureckiej szkoły wiolinistyki, uwazany za “muzyczny pomost” pomiedzy wschodnią I zachodnią cywilizacją.

Jako skrzypek zagrał wiele koncertow podczas festiwali, audycji radiowych I telewizyjnych, konferencji I mistrzowskich wykładów na 4 kontynentach I w 51 krajach. Współpracował z mistrzami skrzypiec ( Ayhan Turan, Rodney Friend, Yfrah Neaman, Igor Oistrakh and Ruggierro Ricci). Uznany za wirtuoza skrzypiec , swoją karierę rozpoczął w wieku 11 lat. Po ukończeniu Konserwatorium ITU, uzupelnial studia w Royal College of Music and City University w Londynie, uzyskując tytuł “ master and doctorate degrees”. Jest laureatem wielu znaczących krajowych I miedzynarodowych nagrod I medali (Rome Foyer des Artistes, The Kennedy Center - Gold Medal, Buenos Aires Medal of Honor, Istanbul Music Festival Honorary Award and the SCA Foundation Gold Medal). Jest fundatorem ITU Center for Advanced Studies in Music (MIAM), “Cihat Aşkın and Little Friends” (CALF), Aşkın Ensemble and Istanbul Chamber Orchestra. Oprócz dzialalności koncertowej jest też kompozytorem I aranżerem wielu miniaturowych utworów scenicznych także dla potrzeb filmu. . Jako juror zasiada w miedzynarodowych konkursach muzycznych.

Nagrał m.inn 42 Etiudy Kreutzera, 6 solowych Sonat I Partity J.S Bacha. Posiada nagrania płytowe dla Warner Classics, Meridien, CPO, Marco Polo and Naxos I Kalan Music.

Obok artystycznej kariery, jest nauczycielem I popularyzatorem sztuki. Jego celem jest zainteresowanie wybitnych artystów światowej sławy muzyką I kulturą turecką. Jest też fundatorem wielu edukacyjnych I artystycznych instytucji w Turcji.

 

Roberto ISSOGLIO - pianista

Naukę gry na fortepianie rozpocząl w rodzinnym Turynie. Kontynuował ją w Niemczech u R. Prölla w Ibach Akademie w Schwelm. Studia pianistyczne uzupełniał u M. Gachet i B. Canino. Brał udział w mistrzowskich kursach interpretacji u Pavla Gililova i Petera Langa (Universität Mozarteum Salzburg). Z wyróznieniem ukończył studia w klasie fortepianu uzyskując także dyplom akademicki w zakresie edukacji fortepianowej. Jest autorem dwujęzycznej pracy magisterskiej porównującej podstawowe wykształcenie muzyczne w Niemczech i we Włoszech. Prowadzi bogatą działalność koncertową zarówno jako solista, jak i kameralista we Wloszech i krajach Unii Europejskiej. Był wielokrotnie zapraszany przez znane orkiestry (m.in. Bayerische Philharmonie w Monachium) do koncertów jako solista, uzyskując pełne uznanie krytyków, którzy pokreślali jego talent I niezwykłą mozartowską wrażliwość interpretacyjną. Współpracował z muzykami z BBC Orchestra i London Philharmonic Orchestra, a od 2009 r. regularnie gra z zespołami kameralnymi Berliner Philharmoniker. Dawał liczne recitale i koncerty kameralne z takimi artystami jak Bruno Canino, Antonio Ballista, Gabriel Tacchino, Maria Kliegel, Alessandro Milani Julius Berger, Cihat Askin, Davide Alogna. Współpracował także z zespolami smyczkowymi Narodowej Orkiestry Symfonicznej RAI. Posiada liczne CDs, ktore zostały pozytywnie ocenione przez krytyków muzycznych (szczególnie przez Giorgio Pestelliego). Od 2004 r. był kilkakrotnie zapraszany do Londynu na koncerty w „St. Martin in the Fields” oraz w Konzerthaus i Filharmonii w Berlinie.

Roberto Issoglio prowadził także kursy mistrzowskie w dziedzinie muzyki kameralnej i duetu fortepianowego. Był członkiem jury krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych we Włoszech, Francji i Niemczech. Był profesorem gpścinnym na Niemieckim Uniwersytecie w Osnabrück oraz profesorem muzyki kameralnej w Konserwatoriach w Cosenzy i Turynie. Obecnie jest profesorem w Konserwatorium „A. Vivaldiego” w Aleksandrii. Przez 14 lat był dyrektorem artystycznym specjalistycznych kursów muzyki kameralnej podczas Wielkanocnego Festiwalu w Cervo w Ligurii.

 

W programie:

 

F. Mendelssohn-Bartholdy
- Sonata na skrzypce i fortepian f moll, op.4
- Adagio
- Poco Adagio
- Allegro agitato

 

Franz Schubert – Sonata Arpeggione
- Allegro moderato
- Adagio
- Allegfretto

 

Camille Saint-Saens
- Introduction et Rondo Capriccioso Op.28

 

Cihat ASKIN - skrzypce (Turcja)

Roberto ISSOGLIO - fortepian (Italia)

Tarnów, dn. 15.09.2023 r. - godz. 18:00

Sala Koncertowa Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie

ul. Lippóczy' ego 4