Patronat honorowy: Iwona GIBAS
Członek Zarządu Województwa Małopolskiego

Wykonawcy :
 

Duet „NIHZ” (Holandia)     

Sanna van ELST   (flet blokowy i wokal)
Bobby ROOTVELD  (gitara, perkusja i wokal) 

gość specjalny: Levi Rootveld.
 

Oświęcim - Muzeum Zamek, ul. Zamkowa 1

dn. 17.09.2023 r. godz. 18:00

Program:
 

1. Trad. Arr. S.A. Rootveld - Chassidic Dances
    (zapomniana żydowska pieśń z Zach Ukrainy)
2. Trad. Arr. S.A. Rootveld - Bubbe's Klezmer Cooking Mix
4. Trad. Arr. S.A. Rootveld - Wu Ist Dos Gessele
    (zapomniana pieśń żydowska z Małopolski)
5. Trad. Arr. S.A. Rootveld - Auschwitz-Lied & Das Ende
    (2 zapomniane pieśni z Oświęcimia (Auschwitz), odnalezione i         

    zrekanstruowane orzez Jerremiego Silvermana & Duo NIHZ)
6. Trad. Arr. S.A. Rootveld - Klezmix
    (zapomniane pieśni z Wschodniej Europy)
7. Wolfgang Amadeus Mozart. Arr. S.A. Rootveld – „Zaczarowany flet”
8. Vittorio Monti - Czardas
9. S.A. Rootveld - Tzusammen Freilach
10. Leo Fuld - Mazzel (zapomniana żydowska pieśń z Holandii)
11. anonim (XVII w) - Amsterdam Huilt
12. Trad. Arr. S.A. Rootveld - Shnirele Perele
      (zapomniane żydowskie pieśni z Małopolski)

13. Trad. Arr. S.A. Rootveld - Khosidl

 

Duet „NIHZ”  (Holandia)   
 

Obok tradycyjnego repertuaru klasycznego Duet NIHZ specjalizuje się w muzyce połączonej z teatrem i komedią, klezmerami, piosenkami w języku jidysz i rekonstrukcją muzyki skomponowanej podczas Shoah (zagłady Żydów). Wielu kompozytorów pisze specjalne utwory dla Duetu NIHZ. Są wśród nich:  Nikita Koshkin, Richard Vaughan, Annette Kruisbrink, Gianmartino Maria Durighello, Fred Rootveld, Louis Ignatius Gall, Stefan Grasse, Jim ten Boske, Nutavut Ratanakarn i Jan Bijkerk.
 
Duet NIHZ współpracuje także z innymi artystami, takimi jak gawędziarze (Loek Boer, Benjamin Stedler), gitarzysta: Alberto Mesirca, saksofonista Gergö Pazmandi.  Duet NIHZ występował w wielu krajach i na wielu festiwalach, w tym:  The Concertgebouw w Amsterdamie, The Rundetaarn w Kopenhadze, The Taj Concert Hall w Thimpu Bhutan, Kolkata Classical Guitar Festival w Indiach, Thailand Guitar Festival w Bangkoku, Festiwal Muzyki Mottola we Włoszech, Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie oraz w wielu synagogach, kościołach a także w salach koncertowych w Holandii, Chinach, Hongkongu, Malezji, Szwajcarii, Argentynie, Niemczech, Izraelu, Grecji, Danii, na Węgrzech, we Włoszech, Słowacji, Polsce, Indiach, Bhutan, Tajlandii, Anglii, Francji itd.
Duet NIHZ wydał kilka płyt CD i DVD. W styczniu 2011 Duet NIHZ otworzył własną salę koncertową w Nordhorn w Niemczech: www.kulturhausnihz.de. Kulturhaus NIHZ zawiera największą w Europie klasyczną bibliotekę gitarową - oraz archiwum badań, w tym nuty, płyty CD i LP.
Bobby i Sanna są także założycielami festiwalu gitarowego Nordhorn, Gall Guitar Symposium i Recorder Festival Nordhorn. Bobby Rootveld zajmuje się również muzycznym dziedzictwem, w tym kompozycjami i archiwum wielkiego klasycznego gitarzysty i kompozytora Maestro Louisa Ignatiusa Galla. Bobby był także prezesem i członkiem-założycielem Twents Gitaar Festival (Holandia) i Valais Guitar Week (Szwajcaria). Bobby Rootveld pracuje również jako stand-up comedian w Holandii i jest założycielem i producentem wykonawczym wytwórni płytowej Samsong Productions