25.09.2023 r. godz. 18,00
 

Powiatowa i Miejska
Biblioteka Publiczna w Bochni

ul. Mickiewicza 5

 

Teresa KABAN - fortepian
Henryk BŁAŻEJ - flet

w programie:

 

 "CHOPIN  i  PRZYJACIELE"


 

F. Liszt (1811-1886)

- Rapsodia Des Nr. VI
 

F. Chopin (1810-1849)

- 4 Preludia z op. 28

- Impromptu-Fantaisie cis moll op. 66

- Polonez As Dur op. 53

 

I.F. Dobrzyński (1807-1867)

- Andante i rondo alla polacca
 

R. Schumann (1810-1856)

- Dwa romanse
 

H. Wieniawski (1835-1880)

- Kujawiak a-moll op. 3

- Obertas G-Dur op. 19

 

 

(biografia skrócona)

Teresa KABAN i Henryk BŁAŻEJ są absolwentami Akademii Muzycznej w Krakowie.

Teresa - w klasie fortepianu Prof. Ludwika Stefańskiego. Grę doskonaliła u Ryszarda Baksta, F.Raucha, T. Nikołajewej i W. Mierżanowa.

Henryk – w klasie fletu Prof. W.Chudziaka. Grę doskonalił pod kierunkiem J.Galway’a i J.P.Rampala. .

Solistyczną działalność koncertową rozpoczęli jeszcze na studiach. Od tego czasu koncertują na wielu estradach Polski a także w 40 krajach Europy, Ameryki (Północnej i Południowej) oraz na Bliskim i Dalekim Wschodzie.

Jako soliści występowali z orkiestrami symfonicznymi w Polsce a także min. w Czechach, Chorwacji, Niemczech, Słowacji, Hiszpanii, Francji, Włoszech, na Ukrainie…  Brali udział w licznych krajowych i międzynarodowych Festiwalach Muzycznych - od Los Angeles, Miami poprzez Londyn, Warszawę, Łańcut, Kecskemet, Lwów ...aż po Bagdad, Koreę, Japonię ..., uzyskując wysokie oceny recenzentów i muzyków.

Jako soliści i kameraliści nagrali kilkadziesiąt godzin muzyki dla Polskiego Radia w Warszawie a także dla radia włoskiego, niemieckiego, angielskiego, amerykańskiego, koreańskiego, chorwackiego, słowackiego, austriackiego, czeskiego, BBC w Londynie i innych. Ich recitale wielokrotnie transmitowane były "na żywo" przez Polskie radio i Telewizję. Nagrali także wiele programów muzycznych dla Telewizji Polskiej.

Oboje prowadzą też mistrzowskie kursy interpretacji muzycznej m.in.: w Miami i Los Angeles (USA) a także w Conservatory of Music w Londynie, w Reykiaviku, w Catanii (Sycylia), w Osnabrucku i innych.

W latach 1991-1995 byli dyrektorami Międzynarodowych Festiwali Muzyki w Sandomierzu a od 1994r są współautorami i dyrektorami artystycznym corocznych Międzynarodowych Festiwali Muzyki Odnalezionej.

W 2016 r. oboje otrzymał nagrodę Honorową Miasta Tarnowa za całokształt pracy artystycznej oraz zostali odznaczeni przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.  Nagrali 12 solowych płyt CD.